Mobil Menü
Dördüncü Yol .Org

Dördüncü Yol .ORG

Ezoterik Felsefe Çalışma Alanı

Kaptan R.Çetin Yönetiminde

Dördüncü Yol - Org, G.I. Gurdjieff’in temel öğreti ve yöntemlerine dayalı olarak, ezoterik felsefe çalışmaları yapan Türkiye merkezli bir sivil toplum kuruluşudur. Kaptan R.Çetin insiyatifinde, 2002’den itibaren oluşan çeşitli Çalışma Alanları ile, katılımcıların kendini keşfetme ve dönüşüm yolculuğu desteklenmektedir. Dördüncü Yol - Org Çalışma Alanı olarak, seminer ve kapalı grup çalışmalarının yanısıra, öğretiden alıntıları ve açıklamalarını içeren günlük sosyal medya paylaşımları ve temel bilgileri detaylı olarak sunduğumuz web sitemiz ile arayışı olanların dönüşüm yolculuğuna katkıda bulunmaya çalışıyoruz.G.I. Gurdjieff ve Dördüncü Yol Öğretisi

Gurdjieff, Doğu’nun bilgeliğini, Batı’lı insanın anlayabileceği forma sokarak “kendi”mizi çalışacağımız ezoterik bir felsefeye dönüştürmüştür ve bu çalışmalara sonrasında Dördüncü Yol adı verilmiştir.

Gurdjieff ve Ezoterik Çalışmalar

G.I. Gurdjieff’in, Orta Asya, Tibet, Anadolu ve Mısır gibi, eski dünya medeniyetlerinin merkezlerinde, 20 yıl süren araştırma gezilerinde dikkate değer pek çok kişiyle karşılaşmış ve sonunda “Kadim Bilgelik Okulu”na kabul edilmiştir. Gurdjieff, yerini ve zamanını gizlediği, sözde Sarmon Kardeşliği (Sarmoung Brotherhood) olarak adlandırılan grubun ezoterik bilgilerine inisiye olarak kendi arayışı son bulmuş ve temel dönüşüm yoluluğunu tamamlamıştır. Kadim Doğu bilgeliğinden aldıklarını, 20.YY Batı Dünyası için uyarlayan Gurdjieff, kadim bilgilere dayalı modern ezoterik felsefe çalışmaları başlatmıştır.
Modern Ezoterik G.I. Gurdjieff'in hayatı, ailesi, temel fikirleri, kitapları ve sözleri hakkında en geniş Türkçe kaynak burada

Dördüncü Yol Öğretisi'nin Ortaya Çıkışı

Dördüncü Yol, Gurdjieff’in inisiye olduğu kadim bilgileri, 20 YY. Batı Avrupa dünyasına uygun bir terminolojiye dönüştürmesiyle, yeni bir kılıf kazanmış ezoterik felsefe çalışmalarıdır. Gurdjieff’in tamamlanmamış ve bilinmeyen bir öğreti olarak sunduğu bu sisteme, takipçileri “Çalışma", "Yol" ya da "Metot" adını vermiş, ancak en tanınmış öğrencisi P.D.Ouspensky sayesinde geniş kitlelere Dördüncü Yol adıyla ulaşmıştır. Ezoterik felsefenin doğrudan göstermeli ve denetlemeli bir eğitim sistemi ile verilebileceğine bilen Gurdjieff, Dördüncü Yol Öğretisi’ni baştan sonra açıklayan temel bir çalışma kitabı yazmamıştır.

Ezoterik Felsefe Çalışma Alanı

Ezoterik felsefe çalışmalarının doğasına uygun olarak, Gurdjieff, belirli kriterlerle seçtiği ve devam etmelerini onayladığı katılımcılara, evrenin kanunları, işleyişi ve insan ile ilgili objektif bilgileri, doğrudan gösterim ve denetlemeli eğitim yöntemiyle aktarmıştır. Sonradan Dördüncü Yol olarak duyulacak olan bu ezoterik felsefe, bilginin deneyim ile eşzamanlı olarak, gözlem ve farkındalıkla birlikte doğrudan varlığa katılmasını ve objektif dönüşümler gerçekleştirmeyi hedefler. Ezoterik bilgi içe içe geçmiş çok katmanlı gerçeklikleri barındırdığı için, her varlık seviyesinde farklı biçimde anlaşılabilir ve dahası daha iç katmanlara doğru derinleşebilmek için kişinin üst varlık seviyelerine dönüşümünü gerektirir ki bu oldukça zaman alan ve bedel isteyen bir süreçtir.

Kaptan R.Çetin’den “Çalışma Alanları”na Davet:

"Çalışmayla ilgili ilk kitapla karşılaştığımda yirmili yaşlarımda, yıllardır ne aradığımı bilmeden peşinde olduğum ve dahası az çok yaptığım şeyin bir kitabı ve öğretisi olduğunu görünce çok sevindim. Sonrasında yol göründü ve yolculuk başladı: Hayattaki önceliğim, objektif dünyanın kapısı olan bu sistemi daha iyi anlamayı ve sindirmeyi destekleyecek çalışma grupları oluşturmak oldu. Son yirmi yıl, yol boyunca öğrenci, öğretmen ve bazen de yoldaş rollerini oynadım, yol oldum. Şimdi pek çok kişinin çalışma alanları organize etmeye çalışıyorum."

Yeni Dönem Dördüncü Yol Seminerleri Kabile Gelişim Platformu'nda Online olarak yapılacaktır.