Mobil Menü
Dördüncü Yol .Org

Dördüncü Yol .ORG

Dördüncü Yol Seminerleri

Dördüncü Yol Okulu, Gurdjieff'in Öğretisi'ni daha geniş kitlelere yaymak ve başkaları ile de paylaşmak için başta İstanbul olmak üzere, Türkiye'nin farklı şehirlerinde seminerler düzenlemektedir.

Dördüncü Yol Çalışma Aşamaları

Dördüncü Yol fikirlerini öğrenmeye başlamadan, öncelikle temel konulardaki yanılsamaların anlaşılması ve bu yanılsamaların ardındaki gerçek durumun görülmesi gerekmektedir. Bu nedenle, çalışma başlangıçta yeni bir şey öğretmekten çok, eski ve hatalı bilgileri ortadan kaldırmayı hedefler. İlk aşamada temel bilgiler önceden hazırlanmış zihin merkezinde öğrenilir; ardından bu bilgiler duygusal bir anlayış haline dönüştürülerek sindirilir. Dördüncü Yol Çalışması, son aşamada, pratiğe dönüşerek, günlük hayatın içinde uygulamanır ve kişinin varlığını dönüştürür. Bu süreç, birinin bitip diğerinin başladığı bir yapıda değil; ama ilk başta ağırlığın ilk aşamada olduğu, daha sonra ikinci ve son olarak da üçüncü aşamada olan bir çalışma yöntemidir.

Dördüncü Yol Pratik Çalışmaları

Pratik çalışmalar, kişinin temel fikirleri öğrenmesi, doğrulaması ve anlayışı, ardından son aşamada da kendi hayatına uygulamaya çalışmasına dayanır. Çalışma öncelikle kişinin kendisini, normal hayat içinde, belli yöntemlerle gözlemesiyle başlar. Bu sayede, yargılama yapmadan bakan 'Gözlemleyen Ben' gelişir. Daha sonra, mekanik davranışlara küçük müdahaleler yapan basit egzersizlerle, makineye karşı irade geliştirmeye başlanır. Bu küçük değişiklikleri yaparak gelişen iradeye 'Yardımcı Kahya' adı verilir. Son aşamada makineyi tamamen kontrol eden 'Kahya' ortaya çıkar ve ancak olgun bir kahya, makineyi 'Efendi'nin gelişi için hazırlayabilir.

Hakkımızda - Dördüncü Yol .ORG: Gurdjieff Öğretisi'ne Dayalı Ezoterik Felsefe Çalışma Alanı

Bu başlıkla ilgili diğer sayfalar: