Dördüncü Yol

- Ulaşılabilirlik için Linkler: Temel Navigasyon | İkincil Navigasyon

Dördüncü Yol Öğretisi Nedir?

Dördüncü Yol, insanın tüm potansiyeliyle varolması ve mucizevi olana ulaşmasının yolunu gösteren bir öğretidir. Dördüncü Yol öğretisi, zihinsel bilgilere ek olarak, pratik çalışmalarla insan varlığının gelişmesini ve farkında olmadığı gerçeklikleri deneyimlemesini amaçlıyor. Dördünü Yol öğretisi, ilizyonlarla dolu uyku halimizden, kendi gerçekliğimize açılan gizemli bir geçittir.

Açıklama

Bu bölümde, Dördüncü Yol Öğretisi'ni, olabildiğince basit ifadelerle ve terminoloji kullanmadan anlatmaya çalıştık. İkinci olarak, kavramların hepsi birbiriyle ilgili olduğu için, ne yazık ki, tüm her şeyi anlatmadan, bir kavramı tam olarak anlatabilmek oldukça zor. Bu bakımdan, Dördüncü Yol ile ilk defa karşılanlar, tüm kavramları bir kez okuyana kadar bazı kavramları tam olarak anlayamayabilir.

Dördüncü Yol Öğretisi Nedir? - Alt Sayfalar

 • Arayış ve Yol Fikri

  Bazı insanlar, nereden kaynaklandığını bilemedikleri varoluşsal sorularla yüzleşmek durumundadır. Bu sorular, bazı insanlarda bir arayışa ve insanın aydınlanması ile ilgili çekim alanının ortaya çıkmasına yol açar. Yol böylesi bir ihtiyaçla bir şeyleri arayan insanlar içindir.

 • Öğretiye Neden "Dördüncü Yol" İsmi Verildi?

  G.I. Gurdjieff, Doğu'daki seyahatlerinde karşılaştığı geleneksel öğretilerin, insanların sadece belirli fonksiyonları üzerinde çalıştığı farketti ve onları üç gruba ayırdı. Gurdjieff geliştirdiği öğretiyi, bu fonksiyonların hepsini ve daha fazlasını çalışması ve bu üç geleneksel yoldan sonra ortaya çıkması nedeniyle Dördüncü Yol olarak isimlendirdi.

 • Dördüncü Yol Öğretisi Temel Fikirleri

  Dördüncü Yol Öğretisi, insanın tüm yönleriyle ve dengeli olarak çalışması, bu çalışmayı sıradan hayatın içinde yapması, kalıcı formları kabul etmemesi ve herhangi bir inanç ya da karizmatik bir lidere itaate değil, anlayışa dayalı olmasıyla, geleneksel yollardan ayrılır.

 • Dördüncü Yol Öğretisi Göre Temel Yanılsama

  Temel Yanılsama

 • Çalışma

 • Bilgi ve Varlık

 • Kanunlar

4.Yol Seminerlerimiz

Güncel etkinlik ve çalışmalarımızı, Facebook'taki "Dördüncü Yol" sayfamızın etkinlikler bölümünden takip edebilirsiniz.