Dördüncü Yol

- Ulaşılabilirlik için Linkler: Temel Navigasyon | İkincil Navigasyon

Öğretiye Neden "Dördüncü Yol" İsmi Verildi?

G.I. Gurdjieff, Doğu'daki seyahatlerinde karşılaştığı geleneksel öğretilerin, insanların sadece belirli fonksiyonları üzerinde çalıştığı farketti ve onları üç gruba ayırdı. Gurdjieff geliştirdiği öğretiyi, bu fonksiyonların hepsini ve daha fazlasını çalışması ve bu üç geleneksel yoldan sonra ortaya çıkması nedeniyle Dördüncü Yol olarak isimlendirdi.

Temiz ve Yeni Terminoloji

Gurdjieff'in bu çalışmaya başlayacak insanların öncelikle sahip oldukları yanlış fikir ve düşüncelerden arınmaları gerektiğini düşünür. Gurdjieff'in Rusya'daki ilk çalışmaları, öğrencilerine yeni bir şey öğretmekten çok, yanlış bilgilerini göstermek ve bu bilgilerden kurtulmasını sağlamaya odaklanmıştır.

Gurdjieff, kendi öğretisinde bir çok kavramı geleneklerden ve yalanlardan kaynaklanan kabuklardan temizlemiş ve gerçekliği çok daha kesin ve net olarak gösterecek hale getirmiştir. Ancak, tozlarından temizlediği bu kavramları ifade etmek için, o zamanlarda kullanılan terimleri kullandığında, öğrencilerinin Gurdjieff'i o kelimelere verdiği anlamı değil ama üstü tamamen tozlanmış dejenere olmuş bir gerçekliği anladıklarını gördü. Bu yüzden, daha önce bu konularda kullanılmayan kelimelerle, yepyeni bir dil oluşturdu.

Dördüncü Yol Zihinsel Çağrışım Üretmiyor

Eğer, Gurdjieff öğretisine sufi öğretisi, ya da mistik öğreti, ya da kadim Mısır öğretisi... gibi bir isim verseydi; bir çok insan bunları az çok bir yerlerden bildiğini düşünecek ve Gurdjieff'in öğretisini yeni bir şey olarak alamayacaktı. Ancak, "Dördüncü Yol" daha önce bu alanda kullanılmayan bir terim olduğu için, insan zihni mekanik olarak bu konuda çok fazla fikir üretemeyecektir. Gurdjieff'in, bir anlamda yaratmak istediği de, böylesine boş ve anlamaya açık zihin yapısıydı.

Neden Dördüncü?

"Dördüncü Yol" ifadesinin nereden çıktığını ve detaylarını aşağıdaki sayfalarda bulacaksınız. Ancak, Gurdjieff eğer diğer yolları bir, iki, üç yerine A,B, C diye tanımlasaydı, "D Yolu" olarak adlandırabilir; ya da daha önce sözlüklerde olmayan karmaşık bir kelime uydurabilirdi. Bu yaklaşımdaki en önemli konunun, çağrışımsal düşüncelerden uzak bir kelime seçmek olduğunu anlamak önemli.

Diğer taraftan, Gurdjieff çoğu zaman seçtiği kelimelerin alegorik ve gizli anlamlarına da dikkat etmiş bir öğretmendir. Bu bakımdan, "Dördüncü" kelimesinin seçilmesinde, birazdan paylaşacağımız sebeplerin ötesinde, başka gayeler de bulunabilir.

Öğretiye Neden "Dördüncü Yol" İsmi Verildi? - Alt Sayfalar

 • Yollar Neden Gereklidir

  Öğretinin özünü kavramak için, insanın gizli olanaklarını geliştirmesi için gerekli yöntemleri sadece yolların sağladığının açıkça anlaşılması gerekmektedir.

 • Geleneksel Yollar

  Geleneksel yol çalışmaları, insanın beden, duygu ve zihin gibi fonksiyonlarından sadece birinin üzerinde ve özel koşullar altında yapılır. Bu yollardaki bir çok mekanik ritüel, ortaya çıkmalarının asıl sebebi olan uyanma çalışmalarının anlaşılmasını güçleştirir.

 • Dördüncü Yol - Kurnaz Adam'ın Yolu

  Kurnaz adam, daha az zamanda ve daha az çabayla sonuç üretmek ister ve bunun için kestirme yolları tercih eder. Ancak, ilk olarak bu kısa yolları bulmalı ve öğrenmelidir. Kurnaz adam, önünde engellerle karşılaştığında ve doğrudan ilerlemekte zorlanırsa, dolaylı yollardan sonuca ulaşmayı bilir. Bir başka açıdan kurnaz adam, geleneksel yollarda asıl amacın örtülmesine neden olan mekanik çalışmaları bırakır ve doğrudan "sır" üzerinde çalışır.

 • Dördüncü Yol'un Farkı Nedir?

  Dördüncü Yol Öğretisi, insanın tüm yönleriyle ve dengeli olarak çalışması, bu çalışmayı sıradan hayatın içinde yapması, kalıcı formları kabul etmemesi ve herhangi bir inanç ya da karizmatik bir lidere itaate değil, anlayışa dayalı olmasıyla, geleneksel yollardan ayrılır.

 • Kurnaz Adam'ın Hikayesi