Dördüncü Yol

- Ulaşılabilirlik için Linkler: Temel Navigasyon | İkincil Navigasyon

Arayış ve Yol Fikri

Bazı insanlar, nereden kaynaklandığını bilemedikleri varoluşsal sorularla yüzleşmek durumundadır. Bu sorular, bazı insanlarda bir arayışa ve insanın aydınlanması ile ilgili çekim alanının ortaya çıkmasına yol açar. Yol böylesi bir ihtiyaçla bir şeyleri arayan insanlar içindir.

Hayat, Hayat Tarafından Açıklanamaz

Çalışmadaki "Hayat, Hayat Tarafından Açıklanamaz" ifadesi, çalışmanın başlangıcına ulaşmak için gerekli olan bir anlayışı gösteriyor. Eğer, yaşadığınız hayat, insan için bir anlam ifade ediyorsa ve bunun ötesinde bir anlam arayışı yoksa, bu koşullarda çalışmanın başlaması mümkün değildir.

Hayatla ilgili Cevaplanamayan Sorular

Bazı kişiler, hayatla ilgili sorular sormaya başlıyor: "Ben Kimin?", "Nereden geliyoruz?", "Neden?"...Cevaplarını, kişinin kendi yaşadığı hayatın içinden vermesi mümkün olmayan sorular.

Bu tür sorular bazı kişilerin kafasını meşgul etmeye başladığında, çevredeki insanların büyük bölümü: "Bunlara kafayı takma", "Eğer daha derin düşünürsen, işin içinden çıkamazsın", yaklaşımıyla mutlu bir unutma halini öneriyor. Hatta, bu tür sorulara devam edenlerin, psikolglara görünmeleri ve tedavi olup "normalleşmelerini" önerenler bile oluyor.

Manyetik Merkez

Hayatın anlamına yönelik varoluşsal sorular, bazı insanlar için en temel ihtiyaçları kadar gerekli ve yüzleşmeleri gereken bir şey haline gelir. Bazı insanların içini sürekli kemiren bu kurtçuk, gelişme potansiyeli taşıyan bir Varlığın işaretidir ve insanların içinde bir tür "Çekim alanı" oluşturur.

İnsanın bir yol çalışmasına girmesini sağlayan en önemli şey, ne sahip olduğu nitelikler ne de hayattaki başarıları değil, bu cevaplanmayan soruların yeşermesiyle ortaya çıkan Manyetik Merkez'dir.

Çalışma Manyetik Merkez ile Başlar

Her türlü kendini bilme çalışması, insanın içinde rahatsız edici sorular ya da bir arayış olarak belirmiş olan Manyetik Merkez ile başlar. İlk başta, insanın hayatının küçük anlarında ve varoluşsal sorular olarak ortaya çıkan Manyetik Merkez'in, sonuç verebilir hale gelmesi için doğru biçimde beslenmesi ve geliştirilmesi gerekmektedir.

İnsan, hala daha iyi yemek, gelir, iyi bir ev ve araba, güzel bir eş ve çocuklar, mükemmel mizaç, mükemmel konum, kusursuz erdem, saygı görmek, iyi bir kariyer... vb şeylerden tatmin oluyor ve hala bunların peşinden koşuyorsa; kendi Manyetik Merkezi'inin gerçek bir çalışmaya ulaşacak kadar gelişmesii engellemiş olur. Kendisinden tam olarak memnun olan, kibirli olan ve kendi varlığı ile tam olarak özdeşleşmiş biri, çalışmaya başlama imkanına sahip değildir.

İnsan kendisindeki eksiklikler, zayıflıklar ve olumsuzlukları farkettiğinde ve bunları değiştirmek için çaba harcamaya başladığında gelişmeye başlar.

Arayış ve Yol Fikri - Alt Sayfalar

 • Gurdjieff'in Hakikat Arayışı

  Gurdjieff, kendi varoluşsal sorularına cevap bulmak ve hayatın anlamını öğrenmek için arayışa başladı. Dördüncü Yol bulduğu cevabı paylaşma yöntemidir.

 • İnsanın Olası Evriminin Psikolojisi

  Dördüncü Yol, psikoloji üzerine yapılan bir çalışmadır. Ancak burada kastedilen, modern psikoloji biliminin çalışmalarından tamamen farklıdır.

 • Evrim Ne Demek?

  Dördüncü Yol teorisi, insanı henüz tamamlanmamış bir varlık olarak kabul eder. Doğa insanı belirli bir aşamaya kadar geliştirmiştir. Bu aşamadan sonra doğal koşullarla ve mekanik gelişme söz konusu değildir. İnsan ancak bireysel araç ve çabalarıyla kendi gelişmesini tamamlayabilir.

 • Dördüncü Yol Öğretisi Kimler İçin

  Dördüncü Yol Öğretisi tüm insanlara ulaşamayı hedeflemiyor; sadece küçük bir grup öğretiyi anlamak için gerekli koşullara sahip durumda.

 • Hangi Etkiler Altında Yaşıyoruz?

  İnsanlar farklı etkiler altında yaşar. Bu etkileri görmek, ayırmaya başlamak, ve doğru etkileri seçmek, çalışma için önemli bir temel sağlar.

 • Okul Geleneği

  Ezoterik Okullar çok eski tarihlerden beri varlığını sürdürür ve daima aynı hakikti semboller ile aktarır.