Dördüncü Yol

- Ulaşılabilirlik için Linkler: Temel Navigasyon | İkincil Navigasyon

Dördüncü Yol Okulu

Özel Okullar Neden Gereklidir

Kendilik-bilincini, birlik ve bütünlük, kalıcı 'Ben' ve irade geliştirmek için gerekli yöntemler, ancak özel okullar tarafından verilebilir. Bunun açıkça anlaşılması gerekmektedir. Göreceli bilinç halindeki insan, bu yöntemleri kendi başına bulamaz; ve bu yöntemler kitaplarda tarif edilemez ya da sıradan okullar tarafından öğretilemez. Bunun sebebi, bu yöntemlerin farklı insanlar için farklı olması ve tüm herkese uygulanabilecek evrensel yöntemin olmamasıdır.

Diğer bir ifadeyle, kendi bilinç halini değiştirmek isteyen insanların bir okula ihtiyaçları vardır. Fakat, ilk olarak bu ihtiyacı farketmeleri gerekmektedir. İnsanlar, kendi başlarına bir şey yapabileceklerini düşündüğü sürece, okuldan bir yarar sağlayamazlar, hatta bir okulu bile bulamazlar. Okullar, ancak onlara ihtiyacı olan ve bu ihtiyacın farkında olan insanlar için varolur.

Başlamak için okul gereklidir

Kişisel gelişim fikri ile okul kavramı birbiriyle doğrudan ilişkilidir. Çünkü okul olmadan, kişisel gelişim mümkün olmaz. İnsan, başlayamaz bile; çünkü nasıl başlayabileceğini bilemez.

İnsan, kendi başına herhangi bir şeyi elde edebileceğine ve kendini geliştirebileceğine dair yanılsamadan kurtulmalıdır. Aksi halde, okula ihtiyacı olduğunu anlayamaz.

Seminerler Okul Değildir

Seminerler okul değildir; okulun başlangıcı bile sayılmaz. Gerçek bir okul çalışmasının çok daha yoğun baskıya ihtiyacı vardır. Ancak, verilen seminerler sadece zihinsel olarak bu kavramları öğrenmek, anlamak ve okul çalışmasının ihtiyacının farkında olmak içindir. Bu fikirlerin kişinin hayatının merkezine geçmesi ve gündelik hayata pratik olarak uygulanmaya başlaması çalışmanın bir sonraki aşamasıdır.

Dördüncü Yol Okulu - Alt Sayfalar

  • Dördüncü Yol Okulu Hakkında

    Dördüncü Yol Okulu, Gurdjieff'in Öğretisi'ni daha geniş kitlelere yaymak ve başkaları ile de paylaşmak için, başta İstanbul olmak üzere, Türkiye'nin farklı yerlerinde teorik ve pratik çalışmalara yapmaktadır.

  • Dördüncü Yol Seminerleri

    Dördüncü Yol Okulu, Gurdjieff'in Öğretisi'ni daha geniş kitlelere yaymak ve başkaları ile de paylaşmak için başta İstanbul olmak üzere, Türkiye'nin farklı şehirlerinde seminerler düzenlemektedir.

  • Sık Sorulan Sorular

    Dördüncü Yol Okulu, hakkında en çok sorulan sorular cevapları.

  • İletişim

4.Yol Seminerlerimiz

Güncel etkinlik ve çalışmalarımızı, Facebook'taki "Dördüncü Yol" sayfamızın etkinlikler bölümünden takip edebilirsiniz.