Mobil Menü
Dördüncü Yol Paylaşım Platformu

Dördüncü YOL Öğretisi

Araştırma ve Paylaşım Platformu

G.I. Gurdjieff'in Tamamlanmamış Öğretisi

Dördüncü Yol Öğretisi Araştırma ve Paylaşım Platformu, G.I. Gurdjieff’in tamamlanmamış öğretisini anlamaya, arayış ve potansiyeli olan kişilere aktarmayı amaçlayan bir oluşumdur. Gurdjieff'in ve başta Ouspensky olmak üzere ilgili kişilerin hayatlarını, paylaştıkları teorik fikirleri, pratik uygulamaları ve çalışmalarla ilgili yaşananları açık kaynaklarla Türk diline ve özellikle potansiyel arayıcılara kazandırmaya çalışacağız. Her gün yeni bir söz, kitaplardan yeni bir çeviri, kavram incelemesi, blog yazısı, podcast ve hatta videolar bulabileceğiniz zengin bir içerik dünyası sunmaya çalışacağız.G.I. Gurdjieff ve Tamamlanmamış Dördüncü Yol Öğretisi

Gurdjieff, yaklaşık 20 yıllık araştırmalarıyla kazandığı doğunun bilgeliğini, batılı insanın anlayabileceği forma sokarak, kişinin "kendi"sini ve "makine"sini çalışacağı bir öğretiye dönüştürmüş; özel olarak seçtiği ve eğittiği öğrencisi P.D. Ouspensky ise, tamamlanmamış bu çalışmaları, Bilinmeyen Öğreti'nin Parçaları ya da Dördüncü Yol adıyla, 20. yüzyulun başında, Batı'da elit ve entellektüel bir kesim arasında yayılmasına öncülük etmiştir.

Gurdjieff Sözleri - Benler

Gurdjieff ve Ezoterik Öğreti Araştırmaları

G.I. Gurdjieff, Orta Asya, Tibet, ve Anadolu ve Mısır gibi Orta Doğu coğrafyasındaki eski dünya medeniyetlerinin merkezlerinde, 20 yıl süren araştırma gezilerinde dikkate değer pek çok kişiyle karşılaşmış ve sonunda "Kadim Bilgelik Okulu"na kabul edilmiştir. Gurdjieff, yerini ve zamanını gizlediği, sözde Sarmon Kardeşliği (Sarmoung Brotherhood) olarak adlandırılan grubun ezoterik bilgilerine inisiye olarak kendi arayışı son bulmuş ve temel dönüşüm yolculuğunu tamamlamıştır. Kendi kazanımlarını arayışta olan başka kişilere de ulaştırma amacıyla, Kadim Doğu bilgeliğinden aldıklarını 20.YY Batı Dünyası için uyarlayan Gurdjieff, objektif bilgilere dayalı modern ezoterik felsefe çalışmaları başlatmıştır.

Modern Ezoterik G.I. Gurdjieff'in hayatı, ailesi, öğrencileri, temel fikirleri, kitapları ve sözlerini içeren en kapsamlı Türkçe kaynağı burada hazırladık ve geliştirmeye devam ediyoruz.

Kadim Bilgilerin Batıya Gelişi ve Dördüncü Yol Adını Alması

Dördüncü Yol, Gurdjieff’in inisiye olduğu kadim bilgileri, 20 YY. Batı Avrupa dünyasına uygun bir terminolojiye dönüştürmesiyle, yeni bir kılıf kazanmış ezoterik felsefe çalışmalarıdır. Ezoterik felsefenin doğrudan göstermeli ve denetlemeli bir eğitim sistemi ile verilebileceğine bilen Gurdjieff, Dördüncü Yol Öğretisi’ni baştan sonra açıklayan temel bir çalışma kitabı yazmamıştır, ağırlıklı olarak gruplar halindeki takipçileriyle çalışmıştır. Gurdjieff’in tamamlanmamış ve bilinmeyen bir öğreti olarak sunduğu bu sisteme, takipçileri "Çalışma", "Yol" ya da "Metot" adını vermiş, ancak en tanınmış öğrencisi P.D.Ouspensky sayesinde "Dördüncü Yol" adıyla geniş kitlelere sistematik bir öğreti olarak ulaşmıştır.

Gurdjieff Sözleri - Sistem
Reyhan Çetin’den Açıklama

Araştırma ve Paylaşım Platformuna Dönüşüm

Dördüncü Yol, Gurdjieff'in tamamlamadığı (ya da tamamlamış olsa bile henüz anlaşılmamış) ve kendisinden sonra kesin bir varis/öğretmen görevlendirmediği bir çalışma. Pek çok takipçisi, uygulayıcısı, öğrencisi ve öğretmeni var, ama Gurdjieff'ten sonra herhangi bir sahibi ya da kesin otorite merkezi yok. Bu bağlamda, herkes Dördüncü Yol öğretebilir ve hiç kimse bir başkasına objektif kriterlerle yanlışlık iddiasında bulunamaz; diğer taraftan, hiç kimse de mutlak otorite ve Dördüncü Yol Öğretisi'nin tek sahibi gibi davranamaz.

Yukarıdaki gerçeklerin ışığında, son 20 yıldır Dördüncü Yol . ORG adı altında, Reyhan Çetin yönetiminde yaptığımız çalışmaları, Kabile Gelişim altyapısıyla daha geniş ve esnek bir alana taşıyoruz. Gurdjieff sonrası 75 yıllık kazanımları da kendimize eklemek, hem de kendi marka ve bilinirlik adımızla pozitif ayrışmak için bu kararı almış bulunuyoruz.

Bu web sayfası, pek çok farklı ekolü de içinde barındıracak, çoğulcu bir anlayışla ve yeni katılımlarla "Araştırma ve Paylaşım Platformunu"na dönüşerek, Gurdjieff'in ve Dördüncü Yol Öğretisi'ne hizmet etmek için zenginleşerek yayın hayatına devam edecek.
Duyuru: Online Seminerlerimiz Yakında Başlıyor

Kabile Gelişim bünyesinde ve Reyhan Çetin yönetiminde yapılacak online seminer ve çalışmalarımız yakında başlıyor. Dördüncü Yol öğretisini sistematik biçimde çalışmak, bir grup ortamında kendi üzerinde deneyimlemek isteyenleri seminer ve çalışmalarımıza bekliyoruz.

Seminer Ön Kayıtları

Online seminerlerimize dahil olmak ve bizimle çalışmak isteyen arkadaşlar;
Facebook - Dördüncü Yol sayfamızdan mesaj atarak ya da
WhatsApp: +90 (544) 308 74 02 ile ya da
Email info@dorduncuyol.org ile
ön kayıt için bize ulaşabilirler.