Mobil Menü
Dördüncü Yol Paylaşım Platformu

Dördüncü YOL Paylaşım Platformu

4.Yol Online Çalışmalarımız

4.Yol Online Çalışmaları, farklı gün ve saatlere yayılmış, genel katılıma açık, seminer, okuma, sohbet ve bilinçli farkındalık uygulamalarını kapsar. Ayrıca, belli bir varlık ve anlayış sonrası, gözlem çalışma grupları ve araştırma çalışmaları da yapılmaktadır.

Online Çalışma Dönemi

Haziran 2021 itibariyle, genel katılıma açık, okuma, seminer, sohbet ve bilinçli farkındalık pratiklerinden oluşan, online çalışmalara başlıyoruz.

  • Pandemi ile başlayan dijital dönem geç de olsa uyum sağlamak,
  • Yapacağımız çalışmaları, sadece belli bir şehirle kısıtlamadan, tüm Türkiye ve hatta Türkçe konuşan başka ülkelerdeki kişilerle de paylaşmak ve
  • Dördüncü Yol Öğretisi'ni bütünsel olarak sunabilmek için, online çalışmalara başlıyoruz.

Çalışma Sistemi

Gurdjieff, Dördüncü Yol çalışmaları kapsamında, takipçilerine makineleri göstermek ve kişilerin bunu aşabilmeleri için sınır tanımayan oldukça sert ve zorlayıcı yöntemler kullanmışır. Bu bazen kişilerin hayatlarını teorik olarak riske edebilen "Dur Egzersizleri" gibi, bazen de kişileri fiziksel olarak zorlayıcı, ama en çok katılımcıların özdeşleştikleri nesne ve durumlarla ilgili olmuştur.

Gurdjiffvari güçlü yöntemlerle 7 yıl kadar yaptığımız çalışmalardan sonra, öğretmenlikten istifa eden Reyhan Çetin yönetiminde, günümüzün konformist yapısına ve güçlenen maskelere karşı daha uygulanabilir bir çalışma programı ile devam ediyoruz.

Gurdjieff Öğretisi, çok güçlü bir antibiyotik, hatta kişiyi saran sahte kişilik kanserinden kurtarmak için hazırlanan kemoterapi kadar etkili, ama yan sonuçları da ağır olan bir yaklaşım. İşe yarıyor, görevini fazlasıyla yerine getiriyor, ama ilacın yan etkileri nedeniyle pek çok hastayı kaybediyoruz. Ancak binlerce kişiden 3-5 kişi yan etkileri biriktirerek de olsa dayanmaya devam edebiliyor.

Bu kapsamda, önceki süreçlerin aksine, çalışmaları sunan ya da yöneten kişinin temel rolü, objekif bilgiyi, kendi anlayışından damıtarak sunmak olacak. Ancak tam olarak anlaşılması ve kişinin üzerinde en hızlı dönüşümü gerçekleştirmesi için, ek çaba harcamayacak ya da güç kullanmayacak. Bu sadece katılımcılar için değil, çalışmayı yöneten kişilerin bilinç düzeylerini ve varlıklarını koruyabilmesi için de önemli.
Genel Katılıma Açık Çalışma Takvimi

Kesin Kayıt ve Bilgi

  • Online çalışmalara katılım kaydı ve sorularınız için, whatsapp'tan ulaşabilisiniz: +90 (544) 308 74 02

Bu başlıkla ilgili alt sayfalar: