Mobil Menü
Dördüncü Yol Paylaşım Platformu

Dördüncü YOL Paylaşım Platformu

4.Yol Online Bilinçli Farkındalık Uygulamalarımız

Dördüncü Yol Öğretisi’nin pratik uygulamalarına ve G.I.Gurdjieff’in yönergelere dayalı olarak, kendimize doğru bir yolculuk başlatmak ister misiniz?

Bilinçli Farkındalık Uygulamaları - Tanıtım Metni

Kendinizi, Kendi gözlerinizden, Kendiniz için, Kendiniz Aracılığıyla Görmek İster misiniz?

Pratik farkındalık egzersizleri ve dikkat çalışmalarıyla başlayacak uygulamalarımıza bekleriz.

Olağan günlük hayatımızda, tıpkı trafikte sıkışan üst model bir araç gibi, kendi potansiyelimizin büyük bölümünü uykuya geçiyor ve israf oluyor. Bazen de dışardan gelen bir tesir ya da bir düşünce, bir duygu bizi tamamen ele geçiriyor ve kendimizi tamamen kaybediyoruz. Yapacağımız çeşitli pratik egzersizlerle, dikkatimizi "şimdi ve burada"ya çekmeye başlıyoruz ve belli bir anlayışa ulaştıktan sonra çalışmalarımızın odağı "dikkat yönetimi" oluyor. Dikkat, bizi var eden ya da yok eden temel nitelik. Dikkatimiz varsa, biz varız, yoksa yokuz. Dikkatim Var, Öyleyse "Var"ım!

Üç Farklı Besin ve İnsan Fabrikası:

Dördüncü Yol Öğretisi’nin kurucusu G.I. Gurdjieff, yediğimiz yemekler ve içeceklere ek olarak, beslenmemiz için iki besine daha ihtiyaç duyduğumuzu belirtiyor: Nefes ve Duyu organlarımız aracılığıyla dışarıdan aldığımız izlenimler (görme, duyma, koklama ... vs). İnsan bedeni, bu farklı besinlerin içeriye girdikten sonra, çeşitli biçimlerde karışarak ve işlenerek daha üst seviyelere ulaştıkları bir araç.

Bilinçli Farkındalık Uygulamaları - Yöntemler

 1. Pratik Farkındalık Egzersizleri
 2. Bölünmüş Dikkat Meditasyonu
 3. Aktif Gözlemci Meditasyonu
 4. İlk Bilinçli Şok Meditasyonu - Kendini Hatırlamak
 5. İkinci Biliçli Şok Meditasyonu - Acıları Dönüştürmek
 6. Hayatın İçinde Meditasyon

Bilinçli Farkındalık Uygulamaları - Çalışma Yöntemi

 • Çalışmalar, her biri bir kaç dakikalık pek çok pratik egzersizden oluyor,
 • Ancak belli bir anlayışın ortaya çıkması için, az miktarda entellektüel bilgi ile desteklenecek,
 • Ayrıca her bir egzersizden sonra kişisel deneyimleri paylaşmak ve tartışarak doğru anlaşılmasını ve deneyimlenmesini takip edeceğiz.
 • Bilinçli farkındalık uygulamalarımıza, her seviyeden kişi katılabilir,
 • herkes için temel konu, kendisi olacaktır.

Sık Sorulan Sorular

Bu Çalışma Kimler için?

Herkes için. Olağan günlük hayatını devam ettirebilecek durumda olmak yeterli.
Eğer katılımcılar bir şeylerin yokluğunu hissederek gelirlerse bu onlar için artı bir güç ve değer olacaktır; ancak sadece rahatlamak ve acıdan kaçmak için ya da merak için gelenleri de çalışmalarımıza bekleriz.

Önceden Bilgi ya da Deneyim Gerekiyor mu?

Hayır. Bir bardak su içmek kadar doğal egzersizlerle başlıyoruz. Önceden kazanılmış bazı bilgi ve deneyimler yararlı olabilir; ancak uyumlu olmayan farklı fikirleri - bir süreliğine - çalışmanın dışında tutmanızı isteyeceğiz.

Farkındalık Meditasyonunun amacı ne?

Kısaca, katılımcıların kendi dikkatini tanıması ve geliştirmesidir. Daha detaylı bilgi ve gelişim aşamalarının detayları için web sitemize bakabilirsiniz.

Diğer meditasyon çalışmalarından farkı ne?

Meditasyon, hatta yoga, başlangıç amacı olarak kişinin dikkatini yönetmesi, kendisini farketmesi ve uyanma yolculuğunu amaçlıyor. Ancak, Batıya giderken anlaşılmayan ya da yanlış anlaşılan pek çok Doğu bilgeliği gibi, bunlar sadece bir rahatlama ya da spor aracına dönüşerek dejenere hale gelmiş durumda. Bir anlamda, gerçek meditasyon ve yoga çalışıyor olacağız.

Daha İleri Seviye Çalışmaları var mı?

Var. Hatta oldukça uzun bir yolculuk diyebiliriz.
Ancak, herkesin temel egzersizlerle başlamasını ve bizim yaptığımız yaklaşımla uyumlu biçimde gelişmesini bekliyoruz. Sınıf ortamında aynı egzersizleri yapsak bile, farklı varlık seviyelerinde kişiler farklı deneyimler yaşıyor.
Kesin Kayıt ve Bilgi

 • Okumalara katılım kaydı ve sorularınız için, bize whatsapp'tan ulaşabilisiniz: +90 (544) 308 74 02

Bu başlıkla ilgili alt sayfalar: