Mobil Menü
Dördüncü Yol Paylaşım Platformu

Dördüncü YOL Paylaşım Platformu

Aktif Gözlemci Meditasyonu

Önceki egzersizlerde belli bir aşamaya ulaşmış ve serbest dikkati geliştirebilmiş kişiler için, aktif gözlemci çalışmalarına başlayabiliriz.

Aktif Gözlemci Meditasyonu

Dikkatimizi bölmeyi ve yönetmeyi öğrendiğimizde, bunu sadece egzersiz için değil, sıradan günlük hayatımızda, bu dikkati ve farkındalığı, kendimize yönlendirerek, hayatımızı dengelemek ve düzenlemek, enerji kaçaklarımızı fark etmek ve yönetmeye başlamak için kullanıyoruz.

Birinci aşamada yaptığımız pratik farkındalık egzersizlerini yaparken, bu sefer sadece duyuların getirdiği algıyı değil, o farkında olan şeyi de farketmeye başladığımızda, gözlemci faaliyete geçmiş oluyor. Artık sadece oturup, bir konuşmayı dinleyen biri değil; oturup o konuşmayı dinleyenin de farkında olan biri var. Bu aktif gözlemci farkındalığı sayesinde, mekanik dikkatimin ne zaman nerelere gittiğini, neler yaptığını ve yapmadığını görmeye başlayan ikinci bir şey gelişiyor içerde.

Bu aktif gözlemci hayata geçtiğinde ve ilk başlarda gün içinde 5-10 dakika ve belki daha sonra uyanık olduğumuz 16 saat boyunca bizi gözlemleyecek ve hareket, duygu ve düşüncelerimiz hakkında bilinçli olacak bir şey yaratıyoruz. Asıl Çalışma ve meditasyon, ancak bu gözlemci uyandıktan sonra yapılmaya başlayacak.

4.Yol Online Bilinçli Farkındalık Uygulamalarımız

Bu başlıkla ilgili diğer sayfalar: