Mobil Menü
Dördüncü Yol Paylaşım Platformu

Dördüncü YOL Paylaşım Platformu

Bölünmüş Dikkat Meditasyonu

Günlük hayatta olmayan, çok az olan ya da sadece tek bir yöne dış uyarıcıların etkisiyle yönelen dikkatimizi, tanımak ve sonrasında serbest dikkati geliştirebilmk için yapılan bir egzersiz.

Bölünmüş Dikkat Meditasyonu

Normal koşullarda, biraz çaba harcayıp yönlendirdiğimizde, dikkatimiz sadece bir yöne odaklanıyor; bu sayede hayatın içinde yapmamız gereken bir çok şeyi yerine getirebiliyoruz (dikkat yönetiminde zorlananlar için önceki egzersizler önerilecek). Ancak bu dikkat halinde, en önemli şeyi - kendimizi - kaybediyoruz. Dikkatimizi verdiğini nesne, olay, kişi ya da şey oluyoruz.

Bölünmüş dikkat, tercihen biri içerde, diğeri dışarda olmak üzere, aynı anda iki şeyin farkında olma durumu. Bunun için çaba harcamaya başladığımızda - bir çok kişi - ilk başta yapamayacağını fark edecektir. Dikkatin bölünmesi ve istediğimiz biçimde yönlendirilmesi kolay bir süreç değil. Zira, sürekli konuşan zihnin, gelen fiziksel duyu ve içimizdeki duygusal enerjilerin, bizim dikkatimizi kendilerine çok güçlü bir biçimde çekmeye ve Çalışma’da uyku dediğimiz hale indirmeye uğraştığını göreceğiz.

Şu anda sadece dış uyarıcılara bağlı olarak - bir anlamda otomatik - çalışan Dikkat, tıpkı fiziksel kas geliştirmek ya da zihin merkezinin eğitilmesi gibi, pratik çalışmalarla güçlenecek ve aktif olarak bizim yönetimimize girebilecek bir araç. Yapacağımız ikinci seviye çalışmaları bu dikkatin gelişmesi üzerine olacak.

4.Yol Online Bilinçli Farkındalık Uygulamalarımız

Bu başlıkla ilgili diğer sayfalar: