Mobil Menü
Dördüncü Yol Paylaşım Platformu

Dördüncü YOL Paylaşım Platformu

George Ivanovich Gurdjieff Kimdir: Hayatı, Öğretisi ve Kitapları

George Ivanovich Gurdjieff hakkında en detaylı türkçe içerik: Gurdjieff'in hayatı, ailesi, öğretisi ve temel fikirleri, kitapları, Gurdjieff'ten Alıntılar ve Gurdjieff'in Pratik Çalışmalarından bazı örnekler.

Gurdjieff Sözleri - Hapishane

Gurdjieff Kimdir?

Gurdjieff, kadim dünyanın gizli hazinesini aramış ve kendi varoluşuna almaya almaya hak kazanmış, sonrasında kendi bilincinde olgunlaşan bu hazineyle, 20. YY. Avrupa kültürünü aşılamış bir elçi olarak görebiliriz.

Gurdjieff’in Arayış Dönemi

Kafkas Yunan’ı bir baba ve Ermeni bir anneden, çok farklı etnik kimliklerin olduğu Kafkaslar’da doğmuş ve çağdaş Rus eğitimi almıştır. Doğum ve eğitimle gelen çok kültürlü yapısına ek olarak, gezgin dönemimde başta Türkçe, tüm Orta Asya dil, din ve kültürlerini de eklemiştir. Bu çok dilli yapısı sayesinde, başyapıtı olan Beelzebub’ı Ermenice ve Rusça karışık olarak yazmış ve kitabın içinde pek çok dildeki kelimeleri karıştırarak gizemli yeni kelimeler icat etmiştir.

Kafkarlar’ın bir diğer özelliği de, oldukça sert coğrafyası ve buna bağlı olarak feodal, güç ve iradeye dayalı kültürüdür. Gurdjieff, kendisinde gelişen bu sert mizacı hem hayatın getirdiği zorluklara direnmek ve araştırmalarına devam etmek için kullanmış, hem de sonraki döneminde öğrencilerine de aynı sertlikle davranmıştır.

Birden fazla etnik kültür ortamında yetişen Gurdjieff, birbiriyle çelişen bilgileri varoluşuna otomatik olarak almadan, gözlemlemiş ve hiçbirinin gerçekliğini kabul edememiştir. Bu nedenle ilk gençlik yıllarından itibaren Hakikat’i araştırmaya odaklanmış ve bu arayış için bir arkadaş grubu oluşturmuştur.

Gurdjieff özgüveni, fiziksel dayanıklılığı, hayatta kalma becerileri ve içindeki soruların açlığıyla, bazen gezgin, bazen işadamı, hatta bazen de casus olarak Tibet’ten Vatikan’a, Rusya’dan Mısır’a kadar tüm Orta Asya ve Avrupa’yı dolaşmıştır. Bir kaç kez silahla yaralanmış, ağır hastalık geçirmiş, buna rağmen gezici araştırmaları devam etmiştir.

Dördüncü Yol Öğretmeni Gurdjieff

Çocukluğunda kazandığı mizaç, öğretmenlik dönemini de bir bakıma belirlemiş oldu: Pek çok farklı millet ve etnik yapıdan öğrencileri oldu ve bu öğrencilerin çok büyük bölümünün sınırlarını zorlayacak kadar sert davrandı.

İlk olarak Rusya’da öğretmen olarak ortaya çıkan Gurdjieff, kadim Doğu Bilgeliği’ne sahip, aforizmaları ve atasözleri ile dolu karmaşık gerçekleri anlatan biriydi - en azından Ouspensky’nin gözünden böyle görünmüştü.

Ancak, daha sonraki yıllarda, bilgi anlatan kişiden çok, dans hocası ve mistik müziklerin bestecisidir. Kadim bilgiyi kelimelerle değil, dans ve müziğin içine gizlenmiş olarak vermeye çalışır. Dansları, gizemli bir okulda öğrendiğini iddia etse de, en azından bazılarını sonradan uydurduğu iddiaları da vardır.

Gurdjieff, başladığı pek çok şeyin sonunu getirmeye gerek görmemiştir: Okulu kurmuş, ama kapatmış; bale gösterisi için öğrencileri hazırlamış, ama gösterileri iptal etmiş; kitap yazmış, ama basılmasına izin vermemiş… Bu konudaki en olası açıklama, öğretmen Gurdjieff’in öğrencilerde belli bir hal, anlayış ortaya çıkması için bir düzen kurması, sorasında beklediği içsel kazanımı alınca, dışsal olayları umursamaması; dahası, mekanik alışkanlıklara izin vermemesi. Örneğin bir öğrencisini amaçsız çabaya alıştırmak için - ya da sonuç odaklı olmayı bırakması için - önce bir çukur kazdırmış, sonrasında toprağı tekrar eski haline getirmesini istemiş. (O kadar fiziksel çabayı, sadece bir hiç için yapmış olmak, pek çok kişiyi zorlayacak bir çalışma olurdu.)


Bu başlıkla ilgili alt sayfalar: