Mobil Menü
Dördüncü Yol Paylaşım Platformu

Dördüncü YOL Paylaşım Platformu

George Ivanovich Gurdjieff'in Yazdığı Kitaplar

George Ivanovich Gurdjieff'in Yazdığı Kitaplar

Gurdjieff Kitapları Yazdığı Kafe ve Restoranlar

Gurdjieff Öğretisi ve Kitaplar

Gurdjieff ve getirdiği öğreti, doğrudan hoca öğrenci ilişkisi ile çalışmaları aktarmayı önemsemiştir. Bu bağlamda, Gurdjieff öğretiyi kitaplar üzerinden değil, doğrudan öğrencilerinin bilinçlerine aktarmayı tercih etmiştir. Gurdjieff'in legominism olarak adlandırdığı bilgi saklama ve aktarım yöntemine göre, öğrencilerine hazır olduklarında sınırlı miktarda bilgiyi doğrudan aktarmıştır.

Gurdjieff'in bilgiyi doğrudan aktarma konusundaki hassasiyetine rağmen, araba kazası geçirdiği ve okulu kapattığı zamanlardan sonra, yeni öğrenciler kabul etmek ve onlarla doğrudan çalışmak yerine, bilgiyi çok derinlere gömdüğünü ifade ettiği Üçlemesini yazmıştır - ki bunların en önemlisi ve gizemli olanı ilki olan Beelzebub'ın Torununa Masallar adlı başyapıtıdır. Ancak bu eserde bilgiyi o kadar derine gömmüştür ki, gerek uzun ve karışık cümleler nedeniyle okuma zorluğu, gerekse içerdiği semboloji nedeniyle anlaşılması oldukça zordur.

Dördüncü Yol öğretisini ve çalışmayı, özellikle başlangıç aşamasında, en güzel biçimde anlatan kitaplar, başta öğrencisi Ouspensky olmak üzere, takipçilerinin doğrudan hocalarının anlatımlarını aktardıkları eserlerdir. Aşağıda listelenmiş "Gerçek Dünya'dan Manzaralar" kitabı ve Toplantılarının Metne dökülmesi de yine çalışmayı açıkça anlatan, ama Gurdjieff'in doğrudan yazmadığı kitaplardır.

Gurdjieff'in Kitaplarının Kronolojisi


Bu başlıkla ilgili alt sayfalar: