Mobil Menü
Dördüncü Yol Paylaşım Platformu

Dördüncü YOL Paylaşım Platformu

Dördüncü YOL Paylaşım Platformu

Dördüncü Yol Öğretisi Araştırma ve Paylaşım Platformu, Gurdjieff'in Dördüncü Yol Öğretisi çalışmalarını temel alan bir arkadaş grubudur.

Gurdjieff Sözleri - Organizasyon

Dördüncü Yol Platform Nasıl Ortaya Çıktı

Dördüncü Yol paylaşım platformunun oluşması için yıllardır çaba harcayan Reyhan Çetin'in hikayesi:

"Ouspenksy'nin, Türkiye'de 'İnsanın Gerçeği Kendini Bilmek' adıyla basılan kitabını ilk okumaya başladığımda, 'Yıllardır aradığım şey bu!' enerjisi tüm bedenimde dalgalandı. Ne aradığımı bilmeden, ama olmayan bu şeyin yokluğunu hissederek aradığım şeyi, 50 yıl kadar önce birileri kitaba aktarmıştı. Kendimi hiçbir yere ait olmayan tuhaf biri olarak hissetmekten kurtulmuştum, Çirkin Ördek yavrusu, kendisi gibi birileriyle karşılaşmıştı."

"Aradığım her cevabı ve çözümü bulmamış olsam da, en azından artık istediğim yere götüreceğini bildiğim bir yolu, Dördüncü Yol'u bulmuştum. Ancak bir kaç büyük sorun vardı:"

  • İlk sorun, kitabın da bahsettiği gibi, çalışmanın tek başına yapılamayacağı; kişinin kendisi üzerinde çalışmak için için bir gruba ihtiyaç duymasıydı. Ama benim etrafımda bu susuzluğu çeken ve arayışı olan pek kimse yoktu.
  • İkinci sorun ise, Dördüncü Yol ile karşılaşana kadar yıllarca çektiğim acıyı çeken belki de binlerce insana olabildiğince erken dokunmak ve onlara da bir umut ışığı sunabilmek derdiydi. Neredeyse tüm üniversite eğitimi ve sonrasında içimde taşınmış bu acı ve bilinmezlik, devamında pek çok zorluk ve sınav yaşasam da, tekrarına cesaret edemeyeceğim tek şey. Karanlık bir labirentte, aradıkları şeyin olup olmadığını bilmeden umutsuzca arayan kişiler.... işte bu sayfaların ulaşmak istediği insanlar onlar.
  • Son olarak, çok sınırlı olan Türkçe kaynakların, hem yetersiz Türkçe çevirileri hem de Dördüncü Yol dışında belli spritüalist renklere boyanarak sunulmasının getirdiği rahatsızlıklar. Dördüncü Yol öğretisini, gerek spritüalist, gerekse dini bakış açılarının kalıplarıyla okuyup, yorumlayarak anlayan pek çok kişi, aslında ne yazık ki yeni bir şey anlamış olmuyor.

"İşte, bu koşullar ışığında, daha 2000'li yılların başında, Taksim ve Galata Kulesi'ni mekan tutarak, Dördüncü Yol çalışmaları yapmaya ve yaptırmaya başladık."

"Pek çok farklı kişi, organizasyon gelip geçti. Ancak, kişisel olarak olabildiğince orjinal metinlere ve yaklaşıma sadık bir Dördüncü Yol çalışma grubu ve ortamları oluşturmak için elimden geleni yaptım."

Paylaşım Platformunun Hedefi

Dördüncü Yol Öğretisi Araştırma ve Paylaşım Platformu, G.I. Gurdjieff’in tamamlanmamış öğretisini anlamaya, arayış ve potansiyeli olan kişilere aktarmayı amaçlıyor.

Gurdjieff'in ve başta Ouspensky olmak üzere ilgili kişilerin hayatlarını, paylaştıkları teorik fikirleri, pratik uygulamaları ve çalışmalarla ilgili yaşananları açık kaynaklarla Türk diline ve özellikle potansiyel arayıcılara kazandırmaya çalışacağız. Her gün yeni bir söz, kitaplardan yeni bir çeviri, kavram incelemesi, blog yazısı, podcast ve hatta videolar bulabileceğiniz zengin bir içerik dünyası sunmaya çalışacağız.

Paylaşım Platformuna Davet

Dördüncü Yol konusunda çalışma yapmış ya da yapmak isteyen herkesi bu paylaşım platformuna davet etmek istiyoruz. Farklı ekoller ve yaklaşımları temsil etse de, temel konularda uyuşabildiğimiz farklı renklerin de katkılarına açığız.

Hakkımızda - Dördüncü YOL Paylaşım Platformu

Bu başlıkla ilgili diğer sayfalar: