Mobil Menü
Dördüncü Yol Paylaşım Platformu

Dördüncü YOL Paylaşım Platformu

Reyhan Çetin - Özgeçmiş

2001 yılından beri Dördüncü Yol üzerine çalışmalar yapan Reyhan Çetin, kişisel çalışmalarını ve verdiği eğitimleri Kaptan Bilinç Merkezi adı altında toplayarak, 2020 kış dönemi itibariyle Dördüncü Yol çalışmalarını "Araştırma ve Paylaşım Platformunu"na dönüştürmüştür.

Reyhan Çetin - Dördüncü Yol Hikayesi

Özgeçmiş - Kişisel Dördüncü Yol Hikayesi

1976 yılında Çanakkale'de doğdu. Orta öğrenimi Çanakkale Anadolu Lisesi'nde okudu, ardından Boğaziçi Universitesi İşletme Bölümü'nü bitirdi. Üniversite eğitimi sırasında, farklı alanlarda, defalarca aynı soruyla karşılaştı: "Ben Kimim?" Böylesi varoluşsal bir soruyla yüzleşmeden ve samimi olarak kendisini tatmin edecek bir cevap bulamadan, asla kendi hayatını yaşayamayacağını hissediyordu. Bu sıralarda yaptığı batı kaynaklı felsefe ve psikoloji çalışmalarının, bu sorunun tam cevabını veremeyeceğini anlamıştı. Ulaştığı tüm cevaplar, "Ben (su, bu, o ... ) değilim" cevaplarıydı. Kim olmadığı hakkında bir fikri oluşmuş olsa da, halen kim olduğunu bilmiyordu. O, bedeni, duyguları, zihni, eğitimi, ... yada benzeri hiçbir şey değildi. Peki Reyhan gerçekten kimdi?

Üniversiteden mezun olduktan sonra, Batı öğretilerine dayanan araştırmalarını, kökeni daha çok Doğu öğretilerinde yatan, ezoterizm ve spiritüalizm gibi alanlara yönlendirdi. Ancak, Batı'daki, doğrulamaya ve deneye dayalı sisteme kıyasla, ezoterik öğretiler, büyük ölçüde, kabullenmeye ve bir tür inanca dayanıyordu. Dahası, neredeyse birbirinden tamamen farklı gerçeklikleri anlatan ve büyük bölümü teorik olan bu öğretiler arasında, doğruyu bulmak ve anlamak nasıl mümkün olacaktı? Bu karmaşık dönemden geçerken, 2000 yılında, Gurdjieff'in Dördüncü Yol Öğretisi ile karşılaştı. Batı'nın yol gösterme ve doğrulama gibi temel bilgi yöntemlerini kabul eden, aynı zamanda doğunun kadim bilgeliğini ve anlayışını sahiplenen bu öğretinin, insanın varoluşsal sorularına cevap verdiğini; dahası, bunları hayata uygulamak sureti ile insan varlığını geliştirmek için bir çalışma önerdiğini gördü.

2000'li yılların başında, Dördüncü Yol kitaplarını bir kaç kez okuduktan ve temel fikirleri anladıktan sonra, çalışmanın ancak bir grup içinde ve pratik uygulamalar ile yürüyebileceğini anladı. Fakat,bu yıllarda İstanbul'da sadece Dördüncü Yol üzerine çalışma yapan bir grup yoktu. 2002 yılında, henüz Dördüncü Yol Öğretisi'ni sadece zihinsel düzeyde biliyorken, daha önce Gurdjieff gruplarına katılmış bir Amerika'lı ile Galata'da Dördüncü Yol çalışması başlattı. Ancak, henüz yeterli varlık seviyesine sahip olmayan kişilerle başlayan bu çalışma, 3-4 ay kadar sürdü ve sonra dağıldı.

2003 yılından itibaren, farklı ülkelerde, Dördüncü Yol grupları ile kendini gözlemlemek, mekanikliği kontrol etmek ve bilinç seviyesini yükseltmek amaçlı pratik çalışmalar yaptı. Bu çalışmalar, yeni bir bilgi öğrenmekten çok, özü gizlemiş olan gereksiz kabukları temizleyip, gerçek varlığı tanımak ve bu fikirlerin, duygusal anlamlarını kavramak içindi. Yaklaşık 10 yıl kadar süren bu kendi üzerindeki çalışma süreci, kendi özünü tanımasını ve çalışmayı kendi üzerinde uygulamak ve geliştirmek için hayatının merkezine koymasını sağladı.

Dördüncü Yol Öğretisi'ni daha geniş kitlelere yaymak ve bunca yıl bulmak için peşinden koştuğu ve nihayet bulup hayatına uygulamaya çalıştığı bu temel varoluşsal cevabı, başkaları ile de paylaşmak için, 2009 yılından itibaren başta İstanbul olmak üzere, Türkiye'nin farklı şehirlerinde tanıtım toplantıları düzenledi. Ayrıca daha fazla insanın Dördüncü Yol Öğretisi'ne ulaşması için, bir web sitesi kurdu ve Facebook gibi sosyal medya platformlarını etkin olarak kullanmaya başladı.

Özellikle 2012 yılının sonlarından itibaren, büyük emek ve çaba harcayarak kendi üzerinde yaptığı çalışmalar sayesinde, nispeten bilinçlenmiş ve ışığını dışarıya yansıtmaya başlamıştı. Artık, kendi varlığına uygulamayı başardıklarını, başkalarıyla da paylaşacak istek ve enerjiye sahip olduğunu hissediyordu.
Sosyal Medya

Reyhan Çetin'i sosyal medyada takip etmek ve iletşime geçmek için tıklayınız.

Reyhan Çetin - Facebook

Reyhan Çetin Hakkında

Bu başlıkla ilgili diğer sayfalar: