Mobil Menü
Dördüncü Yol Paylaşım Platformu

Dördüncü YOL Paylaşım Platformu

Reyhan Çetin'in Dördüncü Yol Öğretmenliğinden İstifası

Reyhan Çetin'in Dördüncü Yol Öğretmenliğinden İstifası

Reyhan Çetin - Özgeçmiş


Reyhan Çetin - Dördüncü Yol Öğretmenliği İstifası

Merhaba Arkadaşlar,

Yaklaşık 7 yıldır, bir bakıma kendi kendime üzerime aldığım ve elimden geldiğinde gereğini yerine getirmeye çalıştığım Dördüncü Yol hocalığı görevinden istifa ediyorum. Elbetteki bir patron ya da yöneticiye bağlı bir görev olmadığı için, önce kendime sonra da yakın çevreme duyurcak biçimde ve kısa bir hesaplaşma yapacak biçimde bu metni paylaşmak istiyorum.

Öncelikle böylesi bir fırsat ve deneyim için, başta babam, katkısı ya da engeli olan herkese çok teşekkürler. Gelişmeler ve sonuçlar hiç beklediğim biçimde olmamış olsa da, deneyimin gerekse de özellikle iç çemberde benimle yol almış olan pek çok kimsenin varlığına kattıkları paha biçilemez.

Bu olumlu deneyimlere rağmen, oluşmasını beklediğim okul yapısı ve organizasyonu ortaya çıkamadı. Bunda kişisel olarak benim donanımsal ve yazılımsal eksikliklerim ve özellikle de konformist tutumum önemli bir sebep gibi görünüyor. Bu içsel engelleri aşsaydık, dışsal sorunlar çıkar ve engeller oluşturur muydu; bunu bilmek kolay değil. Kısaca, dereyi geçemediğimiz için, okyanusta boğulmanın tadını bilemiyorum. Oysa, bir bakıma böyle bir şeyi hayat amacı olarak koymuştum kendime, ama arkasında yeterince duramadım. (Bu arada, bu pişmanlık ya da eleştiri değil; olan durumu olabildiğince gerçekçi biçimde anlama çabası.)

Kendi varoluşumda durumlar karşısında oluşan ve sonradan Gurdjieff’in yöntemleriyle ne kadar uyumlu olduğunu gördüğüm, sert ve negatif bir tutumla katılımcıları gerçekliğe yaklaştırma çabalarının da orta ve uzun vadede işe yaramadığını ifade edebilirim. Eğer ben kendimin adanmış bir takipçisi olsaydım, ben bile çalışmanın zorlukları karşısında devam edebilir miydim bilemiyorum. Orta vadedeki amaç doğru bile olsa, oraya götüren yöntemler, kişilerin büyük bölümünü götürmüyor - bir avuç kalan çalışma arkadaşları bunun güzel bir örneği. (Daha iyisi olur mu bilmiyorum, muhtemelen tekrar geriye dönsem, yine aynı şeyleri yapardım ve yine aynı yere gelirdim :)

Aslında, Dördüncü Yol hocası rolünü üstüme giymemek için, özellikle ilk başlarda oldukça direndim. Ancak iradesi ve cazibesi benden daha fazla olan bu rol, tıpkı Matrix’de Mr.Smith’in yaptığı gibi, yavaş yavaş tüm varoluşuma hakim oldu ve bir anlamda beni ele geçirdi. Hem bilinçli çaba ve niyetli acı çekme istemesi ile çok zorlu, hem de çok konforlu olan bu rol çift taraflı yordu. Gurdjieff’in, kendisini çok rahat ettirdiği için okulu kapatmasını ve öğrencileri zorla göndermesini biraz anlayabiliyorum.

Yaşanan eksiklik ve sorunlara rağmen, Dördüncü Yol ve Gurdjieff varoluşumun önemli bir parçası ve hatta yürüdüğüm yol da küçük ölçekte de olsa benzerlikler gösteriyor. Akademik bir anlatıcı olarak çalışmaları aktarmaya, başkalarına bunları göstermeye devam etmek istiyorum, ama herhangi bir iddia ya da kutsal misyon olmadan - bir yemek tarifi ya da pişirme yöntemini anlatır gibi.

Şimdi yüksek ideal ve amaçlardan aşağıya, olağan dünyanın gerçekliğine düşmüş haldeyim, gücü ve yetkisi kaybeden bir müdür, ya da emekli olmuş bir general gibi. Aynı zamanda uzun zamandır kurtulmak ya da vazgeçmek istediğim "ben" algısından akışa geçme fırsatı da olabilir.

Reyhan Çetin Hakkında

Bu başlıkla ilgili diğer sayfalar: