Mobil Menü
Dördüncü Yol Paylaşım Platformu

Dördüncü YOL Paylaşım Platformu

P. D. Ouspensky'nin Gurdjieff'le Birlikte Rusya'daki Çalışmaları

P. D. Ouspensky'nin Gurdjieff'le Birlikte Rusya'daki Çalışmaları

İlk kitabı, "Dördüncü Boyut" (The Fourth Dimension), 1909 yılında göründü; ikinci kitabı "Tertium Organum" 1912; ve "Evrenin Yeni Bir Modeli" (A New Model of the Universe) 1931. Son çalışması, ezoterizm fikrini tartışmaktadır. Aynı zamanda, "Ivan Osakin'in İlginç Yaşamı" (Strange Life of Ivan Osokin) adlı bir roman yazdı ve bu romanda tekrar olma (recurrence) ve sonsuz geri dönüş kavramlarını araştırdı. Rusya'ya dönüşünden ve Gurdjieff'e 1915 yılında tanıştırılmasından sonra, Ouspensky birkaç yılını Gurdjieff ile çalışarak geçirmiştir.

Tertium Organum adlı kitabında, nihai olarak hareketin gerçekliğini reddeder ve aynı zaman Aristo'nun "A, A'dır" Özdeşleşmesinin Mantık Formülü'nü çürütür ve kendi "üst mantık"ında, A'nın hem A hem de A-olmayan olduğu sonucuna ulaşır. Bu kitabın bir kopyası, Ouspensky'nin haberi olmadan Nicholas Bessarabof adlı bir Rus göçmen tarafından Amerika'ya götürülmüş ve büyük bir ilgi görmüştür. Kitabı Amerika'da çeviren mimar Claude Bragdon, 1920'li yullarda Ouspensky'i İstanbul'da bulmuş ve telif hakkı ödemesi yapmıştır.

Ouspensky'nin Londra'daki derslerine, Aldous Huxley, T. S. Eliot, Gerald Heard gibi önemli yazar, gazeteci ve doktorlar katılmıştır. Onun 1920 ve 1930'lu yıllarda edebiyata ve aynı zamanda Rusya'daki avangart'a etkisi oldukça fazladır, ama bu konu fazla bilinmemektedir.

Ouspensky, aynı zamanda "Evrenin Yeni Bir Modeli" adlı kitabında cinselliğin doğası ve ifadesi konusunda orjinal tartışmalar sunar; diğer fikirlerinin yanısıra, erotik edebiyat veya sanat ile pornografi arasındaki ayırt edici özelliğe dikkat çeker.

Moskova'daki yıllarında Ouspensky, bazı gazetelerde yazdı ve özellikle daha sonra moda olan Dördüncü Boyut fikriyle ilgilendi. Onun basılmış olan ilk çalışması Dördüncü Boyut'tur. Ouspensky, "Ivan Osakin'in İlginç Yaşamı" adlı romanda, zamanı Dördüncü Boyut olarak dolaylı olarak ele alır ve burada ebedi tekrar oluşu araştırır.

Peter Demianovich Ouspensky'nin Hayatı

Bu başlıkla ilgili diğer sayfalar: