Mobil Menü
Dördüncü Yol Paylaşım Platformu

Dördüncü YOL Paylaşım Platformu

Hayat Ben Olduğumda Gerçektir Kitabının Kısa Özeti

Gurdjieff'in Hayat Ben Olduğumda Gerçektir (Life Is Real Only Then, When "I Am") kitabının Dördüncü Yol Felsefesi bağlamında incelenme ve özeti.

Birinci Konuşmanın Özeti

İlk konuşmada, Gurdjieff Kuzey Amerika'ya dönüş amacını açıklıyor. Gurdjieff, ilk kaza geçirdiği 1924 yılından sonra, Gurdjieff'in çalışma grupları kargaşaya düşmüştür ve bu grupların bakımı Gurdjieff'e göre uygun olmayan kişilerin ellerine kalmıştı.

İkinci Konuşmanın Özeti

İkinci konuşmasında, Gurdjieff New York grubunun amacı bakımından neredeyse tamamen yararsız hale geldiğini anlatmaya odaklanır. Gurdjieff, A. R. Orage'a gazeteci geçmişi ve İngilizce yeterliliği nedeniyle idari görev verdiğini belirtir. Ancak Orage, daha fazla rol alarak, Gurdjieff'in vazifesini üstlenmeye kalkmıştır. Ayrıca Gurdjieff, Orage'ı bir kadına daha yakın olmak için, İngiltere'den New York grubuna geçmesiyle de suçlamaktadır. Konuşmasının sonunda Gurdjieff, kendi New York grubu ile çalışmaya yapmak isteyen kişilerin bir kontrat imzalamasını ister.

Üçüncü Konuşmanın Özeti

Gurdjieff üçüncü konuşmasında, Orage'ın geçmiş yıllardaki çalışmaların sadece "toplu gıdıklama" olarak hizmet ettiğini ifade eder. Katılımcıların tartışma için temel bilgileri kavramaları için, yazılı olan "İnsnanın Hayatının Objektif ve Tarafsız Eleştirisi"ni okumaları gerektiğini belirtir. Gurdjieff'in sekreteri kitaptan bölümler okurken, Gurdjieff tartışmayı uygun gördüğü alana yönlendirmek için araya girer.

Gurdjieff, insan hayatının iki akım halinde organize olduğunu belirtir: İlki kendini-gerçekleştirmeye ve bireyselliğe giden akım; ve ikincisi de sadece doğanın 'istemsiz ve evrimsel düzeni'ne uygun olan akım. Kendimizi içinde bulduğumuz akımın ergenlik döneminde belirlendiğini ifade eder ve izleyicilerinin ikinci akımda olduklarını ama akımlar arasında sıçrama yapmanın mümkün olduğunu belirtir.

Hayat Ben Olduğumda Gerçektir, G.I. Gurdjieff

Bu başlıkla ilgili diğer sayfalar: