Mobil Menü
Dördüncü Yol Paylaşım Platformu

Dördüncü YOL Paylaşım Platformu

İnsanın Gerçeği Kendini Bilmek, P.D. Ouspensky

İnsanın Gerçeği Kendini Bilmek

Mucizevi Olan'ın Arayışında

Kitabın İngilizce versiyonu, yazarı Rus filozof P.D. Ouspensky'nin ölümünden 2 yıl sonra, 1949 yılında yayımlandı. Kitap, Ouspensky'nin mucizevi olanı arayışı ve öğretmeni olan G.I. Gurdjieff ile tanışmasıyla başlıyor, ardından Gurdjieff'in Dördüncü Yol Sistemi'ni öğrencilere aktarmasını bir hikaye tarzında anlatıyor. Mucizevi Olan'ın Arayışında, yayımlanmış eserler arasında, Dördüncü Yol Öğretisini en iyi anlatan kitap olarak öne çıkıyor. Dördüncü Yol Öğretisi'ni takip edenler tarafından, yeni öğrenci adaylarının Gurdjieff'in kendini-geliştirme sistemini anlamaları için "temel çalışma kitabı" olarak kullanılıyor.

İnsanın Gerçeği Kendini Bilmek adıyla Türkiye'de Yayınlandı

Kitabın, Türkçe çevirisi en son 2010 yılında, İnsanın Gerçeği "Kendini Bilmek" adıyla Ruh ve Madde tarafından yayımlandı. Kitabın orjinal adının Türkçe çevirisi, Mucizevi Olan'ın Arayışında: Bilinmeyen bir Öğretinin Parçaları (In Search of the Miraculous: Fragments of an Unknown Teaching)'dir.

Ne yazık ki bu kitabın Türkçe çevirisinde, İngilizce metinde olan bazı bölümler eksiktir.

Kitabın Hikayesi ve Önemi

Ouspensky bu kitaba, Bilinmeyen Bir Öğreti'nin Parçaları () adını vermişti. Ancak, kitabın yayıncısı, başlığın önüne, "Mucizevi Olan'ın Arayışında" (In Search of The Miraculous) eklemesini yaptı. Kitabın adına gelen bu ön ek, daha sonra kitabın en çok kullanılan ismi haline geldi.

Kitabın yayımlanmasına Gurdjieff yetki vermiştir ve Gurdjieff kendi fikirlerininin genel yapısını en iyi ortaya koyan çalışma olduğunu kabul etmiştir.

Ouspensky, kendi grup çalışmalarında, daha sonra "İnsanın Bilinmeyen Psikolojisi" olarak yayımlanacak daha küçük bir kitapçığı başlangıç kitabı olarak okutmuştur. Ancak, bu kitap Ouspensky'nin ölümünden sonraki yıllarda, Gurdjieff'in sistemini anlatan temel kitap olarak çalışılmaktadır. Hatta, Gurdjieff'in kendisi bile, öğrencilerinden bazılarının çalışmalarının bir parçası olarak bu kitaptan bazı bölümleri okumasını istemiştir.

Kitap Sadece Bilgi Değil Öğretim Yöntemini de Paylaşıyor

Kitabın, sadece bir öğretiyi anlatan bir kitap olmasının ötesinde, öğretinin Gurdjieff tarafından Ouspensky'ye adıma adım nasıl aktarıldığını da anlatıyor olması önemli.

Ezoterik öğretiler, sadece bilgi aktarımının ötesinde, öncelikle öğrenci adaylarının bildiklerini sandığı yanlışlardan kurtulmalarını ve onları yanılsamalardan arındırmayı hedefler. Bu bakımdan, Gurdjieff'in Ouspensky'ye adım adım sistemi anlatması ve öğrenme ve öğretme yöntemi konusunda da bilgiler sunuyor.


Bu başlıkla ilgili alt sayfalar: