Mobil Menü
Dördüncü Yol Paylaşım Platformu

Dördüncü YOL Paylaşım Platformu

İnsanın Gerçeği Kendini Bilmek Kitabının Kısa Özeti

Ouspensky'nin Mucizevi Olan'ın Arayışında: Bilinmeyen bir Öğretinin Parçaları (In Search of the Miraculous: Fragments of an Unknown Teaching) kitabının Dördüncü Yol Felsefesi bağlamında incelenmesi ve özeti.

Kitabın Özeti

Kitap, Ouspensky'nin öğretmeni olan George Gurdjieff'ten bu öğretiyi nasıl öğrendiğininin hatıralarından oluşuyor. Kitap boyunca, Ouspensky Gurdjieff'in tam ismini kullanmıyor; onun yerine sadece tek bir büyük harf "G." hitap ediyor. Bunun temel sebebi, özellikle Gurdjieff'in Rusya'daki öğrencilerinin kendisine bu şekilde hitap etmeleridir.

Kitap, Ouspensky'nin Doğu seyahatlerinden sonra Petersburg'a geri dönmesi ile başlıyor. Bu gezilerde, kendi ifadesiyle, "mucizevi olanı" aramış, ama aradığını bulamamıştır. Ouspensky sonunda gizemli bir adam olan "G." ile karşılaşır. G., Ouspensky'nin zahmetli bir şekilde tüm hayatı boyunca aradığı cevaplara sahiptir. Ouspensky, bir süre sonra G.'nin "okul" adını verdiği, ezoterik çalışmalarına katılır ve Doğu kaynaklı olan bu kendini-geliştirme sistemini öğrenmeye başlar. G., sistemin kaynaklarının belki de bilinen tarihten bir kaç bin yıl eskiye dayandığını ima etmektedir.

Ouspensky, yeni sistemi öğrenirken kendi yaşadığı bireysel zorlukları da öğretiyle birlikte anlatmaktadır. Bu kitap, ağırlıklı olarak 1915-1917 yılları arasında, G.'nin St.Petersburg ve Moskova'daki öğrencilerine anlatttığı derslerden ve o derslerin bazı bölümlerinden oluşmaktadır. Ouspensky bir çok kişisel deneyimini, özellikle "kendini-hatırlama sanatı" ile ilgili deneyimlerini, tarif etmekte ve G.'nin sistemini oluşturan yöntem ve çeşitli egzersizleri nakletmektedir.

Kitap, Bolşevik Devrim'i sırasında G. ile yaşadığı deneyimlerle tamamladır. Özellikle son bölümde Ouspensky, neden G.'den ayrıldığı ve "sistem"i bağımsız olarak öğretmeye başladığı ile ilgili, kendi duygu ve sebeplerini aktarır. Ouspensky, Londra'da, 1924 yılının başlarında, Gurdjieff'ten tamamen ayrıldığını ve bundan sonraki çalışmalara ondan bağımsız olarak devam edeceğini ilan etmiştir.

İnsanın Gerçeği Kendini Bilmek, P.D. Ouspensky

Bu başlıkla ilgili diğer sayfalar: